2019/20 and 2020/21 Bowls SA Awards Nominees Recap

by marketing

All nominees for the Bowls SA 2020/21 awards have now officially been announced.

These nominees, along with those who are up for the 2019/20 awards, will learn their fate at our Bowls SA Awards night tonight at the Morphettville Racecourse.

The full list of nominees for the 2019/20 Bowls SA awards are:

Volunteer of the Year

Ian Williams – Naracoorte Bowling Club

Irene Johnson – Port Adelaide Bowling Club

Joan Wilkinson – Port Noarlunga Bowling

Martin Ancone – Somerton Bowling Club

Mike Feeney – Torrensville Bowling Club

Administrator of the Year:

Peter Schwennesen – Port Noarlunga Bowling Club

Wayne Lee – Mount Barker Bowling Club

Grant Sanderson – Trinity Gardens Bowling Club

Ian James – Happy Valley Bowling Club

Jan Munn – Naracoorte Bowling Club

Robert Ryan – Moonta Bowling Club

MGA Men’s Country Carnival Player of the Year:

Andrew Hill – Berri Bowling Club

Cameron Hill – Berri Bowling Club

Steve Eichenberger – Moonta Memorial Park Bowling Club

Ben Bowman – Wasleys Bowling Club

Coach of the Year:

Tony Roberts – Port Noarlunga Bowling Club

David Smith – Goolwa Bowling Club

Kane Coulls – West Lakes Bowling Club
Les Carter – Toorak-Burnside Bowling Club

Official of the Year:

Sandy Wallace – Adelaide Bowling Club

Margaret Borlase – Goolwa Bowling Club

Jeff Davis – Modbury Bowling Club

Media Recognition

Kenn Rogers

Under 18 Boys Player of the Year:

Matthew Freebairn – Owen Bowling Club

Adam Black – Henley Bowling Club

Jackson Saunders – Henley Bowling Club
Nathan Black – West Lakes Bowling Club

Under 18 Girls Player of the Year are:

Kate Argent-Bowden – Angaston Bowling Club
Grace Moloney – Arthurton Bowling Club
Faith Scholes – Wallaroo Bowling Club
Sheridon Bodnar – Henley Bowling Club

Innovation Award:

Toorak-Burnside Bowling Club

ANZ Club of the year:
McLaren Vale Bowling Club

Adelaide Bowling Club

Tailem Bend Bowling Club

Torrensville Bowling Club

Toorak-Burnside Bowling Club

Women’s State Event Player of the Year:

Anne Onto – Hawthorn Bowling Club

Kerry Treloar – Berri Bowling Club

Chris Thulborn – Adelaide Bowling Club

Cath Greenslade – Riverton Bowling Club

Men’s State Event Player of the Year:

Trevor Feast – Toorak-Burnside Bowling Club

Sam Dietrich – West Lakes Bowling Club

Craig Mills – West Lakes Bowling Club

Nathan Black – West Lakes Bowling Club

Men’s State Representative of the Year:

Marc Evans

Mitch Percy

Mark Haines

Nathan Pedersen

Women’s State Representative of the Year:

Jodi Kotz

Laini McGorman

Kate Argent-Bowden

Cassandra Harvey

The full list of nominees for the 2020/21 Bowls SA awards are:

Volunteer of the Year

Marilyn Scott – Watervale Bowling Club
Robert Wheaton – Moonta Bowling Club
Les Scott – Modbury Bowling Club
Sam Borrett – Langhorne Creek Bowling Club
Anthony Exton – Christies Beach Bowling Club

Mark Mulhall – Millswood Bowling Club

Trevor Barry – Zinc Broken Hill Bowling Club

Patrick Lynch – Robe Bowling Club

Administrator of the Year:

Geoff Brand – Laura Bowling Club

Brad McDougall – Wasleys Bowling Club

Bob Cooper – Ascot Park Bowling Club

Jose Gil – Modbury Bowling Club

Peter Bartram – Edithburgh Bowling Club/Southern Yorke Peninsula Bowling Association

Jo Marslen – Freeling Bowling Club/Barossa & Light Bowling Association

Greg Miller – Meningie Bowling Club/Lower Murray Bowling Association

David Stearne – Woodville Bowling Club

MGA Men’s Country Carnival Player of the Year:
Strawb Masters – Mount Gambier RSL Bowling Club

Glenn Wright – Mount Gambier RSL Bowling Club

Bob Scott – Bute Bowling Club

Wayne Collins – Waikerie Bowling Club

Derrick Bushell – Kadina Bowling Club

Bruce Hines – Kadina Bowling Club

MGA Women’s Country Carnival Player of the Year:

Lee Robinson – Milang Bowling Club

Jodi Kotz – Keith Bowling Club

Gayle Steinwedel – Kingscote Bowling Club

Karin Lynch – Laura Bowling Club

Leanne Tenney – Laura

Coach of the Year:

Matthew Northcott – Club Holdfast
Jayden Zeller – Club Holdfast
Cassandra Harvey – Adelaide Bowling Club
Les Carter – Toorak-Burnside Bowling Club

Official of the Year:

David Dipple – Salisbury Bowling Club
Anne Swaffer – Tumby Bay Bowling Club
Joan Prosser – Payneham Bowling Club

Media Recognition

John Bevin

Under 18 Boys Player of the Year:

Adam Black – West Lakes Bowling Club
Corey Hicks – Adelaide Bowling Club
Liam Coe – Gladstone Bowling Club
Nathan Black – West Lakes Bowling Club

Under 18 Girls Player of the Year are:

Kate Argent-Bowden – Angaston Bowling Club
Lucy Howard – Mallala Bowling Club
Faith Scholes – Wallaroo Bowling Club
Sheridon Bodnar – Henley Bowling Club

Innovation Award

Glenelg Bowling Club

Lower South East Bowling Association

ANZ Club of the year:
Somerton Bowling Club
Millswood Bowling Club
Blackwood Bowling Club
Modbury Bowling Club
Croydon Bowling Club
Club Holdfast

Women’s State Event Player of the Year:

Yvonne Kelly – Mallala Bowling Club
Laini McGorman – Adelaide Bowling Club
Bev Roney – Mallala Bowling Club
Kathy Miller – Payneham Bowling Club

Men’s State Event Player of the Year:

Aaron Bremner – West Lakes Bowling Club
Mark Hanrahan – Woodville Bowling Club
Garry Smith – Laura Bowling Club
Mike Haywood – Woodville Bowling Club

Life Members:

Ron Mitchell

Jim Roberts

Hall of Fame:

Jeanette Hill

Dr Jack Petchell