2019 Under 18 SA v VIC series

by BowlsSA3

The Bowls SA Under 18 Selection panel are pleased to announce the team selected to play in the 2019 Under 18 SA v VIC series to be held at Geelong City Bowling Club in Victoria, from Tuesday 8th to Thursday 10th January 2019.

 The series is a flagship event for our State Under 18 team and provides an opportunity for players to gain valuable experience at state level in preparation for the 2019 Australian junior championships.

There has always been a great rivalry and respect between South Australia and Victoria and our players will doing their best to secure the silverware back to South Australia after the Victorians claimed the Boys and Girls trophies last year.

Whilst a core group of the selected players represented South Australia at the previous Australian junior championships, a special mention to players on debut for the state: Jackson Saunders & Indi Vass. Also to players returning to the side Harry Burgess and Danyon Greenslade.

The selected sides are:

Boys:

Nathan Black (Marion Bowling Club)

Harry Burgess (Happy Valley Bowling Club)

Matthew Freebairn (Owen Bowling Club)

Danyon Greenslade (Riverton Bowling Club)

Jackson Saunders (Edwardstown Bowling Club)

 Girls:

Kate Argent-Bowden (Angaston Bowling Club)

 Sheridon Bodnar (Henley Bowling Club)

 Grace Maloney (Arthurton Bowling Club)

 Lucy Tiller (Balaklava Bowling Club)

Indi Vass (Curramulka Bowling Club)

 Boys:

Singles: Nathan Black

Pairs: Harry Burgess & Danyon Greenslade (sk)

Triples: Jackson Saunders, Matthew Freebairn & Nathan Black (sk)

Fours: Jackson Saunders, Harry Burgess, Matthew Freebairn & Danyon Greenslade (sk)

Girls:

Singles: Kate Argent – Bowden

Pairs: Sheridon Bodnar & Grace Moloney (sk)

Triples: Indi Vass, Lucy Tiller & Kate Argent-Bowden (sk)

Fours: Indi Vass, Sheridon Bodnar, Lucy Tiller & Grace Moloney (Sk)

*Playing positions may be rotated throughout the series

 Follow our Facebook page and website for results from the series and show plenty of support for our junior reds.

 Event Schedule:

Tuesday 8 January

 12.45pm – 3.00pm – Test 1- Boys Singles & Fours, Girls Pairs & Triples

 3.30pm – 5.45pm – Test 1 – Boys Pairs & Triples, Girls Singles & Fours

Wednesday 9 January

 11.00am-1.15pm – Test 2 – Boys Singles & Fours, Girls Pairs & Triples

 1.30pm – 2.00pm – Lunch

 2.15pm – 4.30pm – Test 2 – Boys Pairs & Triples, Girls Singles & Fours

 6.30pm – 8:45pm – Test 3 – Boys Singles & Fours, Girls Pairs & Triples

Thursday 10 January

9.00am – 11.15am – Test 3 – Boys Pairs & Triples, Girls Singles & Fours