Player Selection

2018 Player selection – round by round

Grand Final

South Eastern Spartans

Coach: Deanna Amos

Singles: Blake Fiebig
Pairs: Nathan Black, Tyson Wilson
Triples: Scott Binns, Tony Devlin, Ken Holtham

vs

Heysen Comets

Coach: Scott Hocking

Singles: Ashley Halls
Pairs: Ben Harris, James Gregory
Triples: Damon Edmunds, Josh Chopin, Scott Thulborn

Elimination Final

Northern Knights

Coach: Geoff Brand
Singles: Todd Brand
Pairs: Bernie Ward, Luke Pietersma
Triples: Jack Trenorden, Darren Warner, Kane Coulls

vs

Central Chargers

Coach: Roy Palmer
Singles: Steven Dennis
Pairs: Fergus Rowntree, Mark Haines
Triples: Helen Minhard, Ben Bowman, Renata Callisto

Semi Final 

Heysen Comets

Coach Scott Hocking
Singles: Ashley Halls
Pairs: Grace Moloney, Scott Thulborn
Triples: Damon Edmunds, Ben Harris, James Gregory

vs

South Eastern Spartans

Coach: Deanna Amos
Singles: Blake Fiebig
Pairs: Nathan Black, Tyson Wilson
Tripes: Scott Binns, Tony Devlin, Ken Holtham

Preliminary Final

Central Chargers

Singles: Steven Dennis
Pairs: Fergus Rowntree, Mark Haines
Triples: Helen Minhard, Ben Bowman, Renata Callisto

vs

Heysen Comets

Singles: Ashley Halls
Pairs: Ian Miller, Darren Niblett
Triples: Jackie Gardiner, Ben Harris and James Gregory

Round 7

Friday the 24th of August

6pm


Southern Blazers 

Coach: Lynton Modra
Singles: Ben Fidock
Pairs: Dylan Lewis, Ashley Whiley
Triples: Harry Burgess, Brenton Speed, Gavin Pfeiffer

vs

Mallee Pirates

Coach: John Morris
Singles: Simon Dorr
Pairs: Adam Forbes, Josh Thompson
Triples: Cath Greenslade, Gary Thompson, 
Gary Meekcoms

Heysen Comets 

Coach: Scott Hocking
Singles: Ashley Halls
Pairs: Ben Harris, Josh Chopin
Triples: Jackie Gardiner, Cassandra Harvey, James Gregory

vs

Eastern Raiders

Coach: Tony Lucas
Singles: Tony Treloar
Pairs: Steve Grant, Carl Schapel
Triples: Duane Edwards, Michael Lodge,
Chris Flavel

8pm

South Eastern Spartans

Coach: Deanna Amos
Singles: Blake Fiebig
Pairs: Nathan Black, Tyson Wilson
Triples: Daryl Stopp, Tony Devlin, Ken Holtham

vs

Western Rogues

 Coach: Mike Wildash
Singles: Sam Dietrich
Pairs: Brady Slater, Ashley Klose
Triples: Di Murch, Kate Argent-Bowden,
Simon Geater-Johnson

Nothern Knights 

 Coach: Geoff Brand
Singles: Darren Warner
Pairs: Yvonne Kelly, Kane Coulls
Triples: Mathew Short, Todd Brand,
Luke Pietersma

vs

Central Chargers

Coach: Roy Palmer
Singles: Adrian Green
Pairs: Fergus Rowntree, Mark Haines
Triples: Kane Goldsworthy, Ben Bowman,
Craig Mills

Round 5 & 6 Player Selections

Round 5

10am

Northern Knights

Coach: Geoff Brand

Singles: Darren Warner

Pairs: Yvonne Kelly, Kane Coulls

Triples: Karin Lynch, Mathew Short, Luke Pietersma

VS

Western Rogues

Coach: Mike Wildash

Singles: Simon Geater-Johnson

Pairs: Ashley Klose, Josh Studham

Triples: Marty Moloney, Corey Wildash, Sam Dietrich

Southern Blazers

Coach: Lynton Modra

Singles: Geoff Munn

Pairs: Ashley Whiley, Marc Evans

Triples: Dylan Lewis, Gavin Pfeiffer, Justin Parkinson

VS

Central Chargers

Coach: Roy Palmer

Singles: Adrian Green

Pairs: Helen Minhard, Mark Haines

Triples: Fergus Rowntree, Ben Bowman, Craig Mills

12pm

South Eastern Spartans

Coach: Deanna Amos

Singles: Tony Devlin

Pairs: Vicki Arbon, Daryl Stopp

Triples: Danyon Greenslade, Jake Prior, Scott Binns

VS


Eastern Raiders

Coach: Steve Grant

Singles: Tony Treloar

Pairs: Chris Thulborn, Mitch Percy

Triples: Duane Edwards, Michael Lodge, Chris Flavel

Heysen Comets

Coach: Scott Hocking

Singles: Ashley Halls

Pairs: Damon Edmunds, Ben Harris

Triples: Grace Moloney, Cassandra Harvey, James Gregory

VS

Mallee Pirates

Coach: John Morris

Singles: Andrew Hill

Pairs: Matthew Freebairn, Cath Greenslade

Triples: Lucy Tiller, Bailey Rafferty, Gary Meekcoms

Round 6

2pm

Northern Knights

Singles: Bernie Ward

Pairs: Hayley Woolfitt, Todd Brand

Triples: Cooper Hocking, Darren Warner, Kane Coulls

VS

Eastern Raiders

Singles: Tony Treloar

Pairs: Sheridon Bodnar, Mitch Percy

Triples: Duane Edwards, Laini McGorman, Chris Flavel

Southern Blazers

Singles: Gavin Pfeiffer

Pairs: Stephanie Clarke, Marc Evans

Triples: Theresa Emberton, Ashley Whiley, Justin Parkinson

VS

Western Rogues

Singles: Josh Studham

Pairs: Brady Slater, Ash Klose

Triples: Marty Moloney, Corey Wildash, Sam Dietrich

4pm

Heysen Comets

Singles: Ashley Halls

Pairs: Ian Miller, Darren Niblett

Triples: Damon Edmunds, Ben Harris, James Gregory

VS

Central Chargers

Singles: Adrian Green

Pairs: Helen Minhard, Mark Haines

Triples: Fergus Rowntree, Ben Bowman, Craig Mills

South Eastern Spartans

Singles: Blake Fiebig

Pairs: Nathan Black, Tyson Wilson

Triples: Alex Reynolds, Jodi Kotz, Ken Holtham

VS

Mallee Pirates

Singles: Gary Thompson

Pairs: David Carter, Josh Thompson

Triples: Bailey Rafferty, Matthew Freebairn, Cath Greenslade

Round 4 Player Selections

6pm


Northern Knights

Coach: Geoff Brand

Singles: Darren Warner

Pairs: Jack Trenorden, Kane Coulls

Triples: Brent Marshall, Luke Pietersma, Todd Brand

vs 

Mallee Pirates

Coach: John Morris

Singles: Simon Dorr

Pairs: Jeff Davis, Josh Thompson

Triples: David Carter, Adam Forbes, Gary Thompson


Heysen Comets
Coach: Scott Hocking

Singles: Ashley Halls

Pairs: Ben Harris, James Gregory

Triples: Jackie Gardiner, Josh Chopin, Scott Thulborn

 vs 

 Western Rogues

Coach: Mike Wildash

Singles: Simon Geater-Johnson

Pairs: Ashley Klose, Joshua Studham

Triples: Sam Dietrich, Jayden Zeller, Max Kleinig

8pm

Southern Blazers 
Coach: Lynton Modra

Singles: Geoff Munn

Pairs: Ashley Whiley, Marc Evans

Triples: Karen Gatto, Gavin Pfeiffer, Justin Parkinson

 vs 

 Eastern Raiders

 Coach: Steve Grant

Singles: Tony Treloar

Pairs: Tony Lucas, Mitch Percy

Triples: Laini McGorman, Michael Lodge, Chris Flavel     


South Eastern Spartans 

Coach: Deanna Amos

Singles: Blake Fiebig

Pairs: Nathan Black, Tyson Wilson

Triples: Jodi Kotz, Ken Holtham, Tony Devlin

 vs 

 Central Chargers

 Coach: Roy Palmer

Singles: Craig Mills

Pairs: Ewen Graham, Steve Dennis

Triples: Patria McGrath, Adrian Green, Mark Haines

Round Two and Three Player Selections

Heysen Comets

Coach – Scott Hocking

Round 2

Singles – Darren Niblett
Pairs – Scott Thulborn, James Gregory
Triples – Matthew Armitage, Ian Miller, Damon Edmunds

vs 

South Eastern Spartans

Coach – Deanna Amos

Round 2

Singles – Blake Fiebig
Pairs – Nathan Black, Tyson Wilson
Triples – Alex Reynolds, Scott Binns, Tony Devlin

Southern Blazers

Coach – Lynton Modra

Round 2

Singles – Geoff Munn
Pairs – Ben Fidock, Gavin Pfeiffer
Triples – Theresa Emberton, Justin Parkinson, Marc Evans

vs

Northern Knights

Coach – Geoff Brand

Round 2

Singles – Bernie Ward
Pairs – Jack Trenorden, Kane Coulls
Triples – Karin Lynch, Brent Marshall, Matthew Short

Southern Blazers

Round 3

Singles – Geoff Munn
Pairs – Steph Clarke, Gavin Pfeiffer
Triples – Harry Burgess, Justin Parkinson, Marc Evans

vs

Heysen Comets

Round 3

Singles – Ashley Halls
Pairs – Grace Moloney, Cassandra Harvey
Triples – Jackie Gardiner, Josh Chopin, Scott Thulborn

Northern Knights

Round 3

Singles – Darren Warner
Pairs – Yvonne Kelly, Todd Brand
Triples – Cooper Hocking, Matthew Short, Luke Pietersma

vs

South Eastern Spartans

Round 3

Singles – Daryl Stopp
Pairs – Jodi Kotz, Jake Prior
Triples – Danyon Greenslade, Vicki Arbon, Ken Holtham

Central Chargers

Coach – Roy Palmer

Round 2

Singles – Craig Mills
Pairs – Steven Dennis, Wayne Ruediger
Triples – Renata Callisto, Ben Bowman, Mark Haines

vs

Western Rogues

Coach – Mike Wildash

Round 2

Singles – Josh Studham
Pairs – Marty Moloney, Ash Klose
Triples – Jackie Field, Corey Wildash, Sam Dietrich

Mallee Pirates

Coach – John Morris

Round 2
Singles – Gary Thompson
Pairs – Bailey Rafferty, Josh Thompson
Triples – Lucy Tiller, Matthew Freebairn, Andrew Hill

vs

Eastern Raiders

Coach – Steve Grant

Round 2

Singles –Mitch Percy
Pairs –  Jackson Saunders, Tony Lucas
Triples – Michael Lodge, Chris Flavel, Carl Schapel

Western Rogues

Round 3

Singles – Simon Geater-Johnson
Pairs – Brady Slater, Jayden Zeller
Triples – Kate Argent-Bowden, Di Murch, Max Kleinig

vs

Eastern Raiders

Round 3

Singles – Tony Treloar
Pairs – Mitch Percy, Carl Schapel
Triples – Laini McGorman, Michael Lodge, Chris Flavel

Central Chargers

Round 3

Singles – Craig Mills
Pairs – Steven Dennis, Wayne Ruediger
Triples – Renata Callisto, Ben Bowman, Mark Haines

vs

Mallee Pirates 

Round 3

Singles – Andrew Hill
Pairs – Matthew Freebairn, Jeff Davis
Triples – Bailey Rafferty, Cath Greenslade, Gary Meekcoms

Round 1 Player Selections

Central Chargers

Singles: Craig Mills

Pairs: Steven Dennis & Wayne Ruediger (Sk)

Triples: Renata Callisto, Adrian Green, Mark Haines (Sk)

vs

Eastern Raiders

Singles: Mitchell Percy

Pairs:Tony Treloar & Michael Lodge (Sk)

Triples: Duane Edwards, Chris Flavel, Carl Schapel (Sk)

Southern Blazers

Singles: Geoff Munn

Pairs: Dylan Lewis & Ashley Whiley (Sk)

Triples: Karen Gatto, Brenton Speed, Marc Evans (Sk)

vs 

South Eastern Spartans

Singles: Blake Fiebig

Pairs: Nathan Black & Tyson Wilson (Sk)

Triples: Vicki Arbon, Scott Binns, Tony Devlin (Sk)

Mallee Pirates 

Singles: Simon Dorr

Pairs: Adam Forbes & Andrew Hill (Sk)

Triples: David Carter, Jeff Davis, Gary Meekoms (Sk)

vs

Western Rogues

Singles: Simon Geater-Johnson

Pairs: Ashley Klose & Josh Studham (Sk)

Triples: Sam Dietrich, Corey Wildash, Max Kleinig (Sk)

Heysen Comets

Singles: Ashley Halls

Pairs: Ben Harris & James Gregory (Sk)

Triples: Josh Chopin, Damon Edmunds, Darren Niblett (sk)

vs 

Northern Knights

Singles: Darren Warner

Pairs: Bernie Ward & Todd Brand (Sk)

Triples: Yvonne Kelly, Luke Pietersma, Kane Coulls (Sk)