Development vs Regional Game Results – Kapunda Bowling Club

by BowlsSA4

Bowls SA would like to thank the Kapunda Bowling Club for Hosting the Development vs Regional Game on Sunday the 25/08/19 at their impressive undercover venue.

Thank you to the BMW and Barossa & Light Associations for putting together a combined team to take on the Men’s Development Squad and the Women’s State Training Squad.

Competitors played 2 fours games which resulted in some very close matches including 2 draws and an overall result coming down to the last end.

 

Full Results Below:

Men’s Game 1: 
D Lewis, C Goldfinch, M Lodge, J Zeller 16 defeated J Freebairn, M Wilson, M Freebairn N Harkness 14 
A Burford, F Rowntree, N Black, S Dietrich 16 defeated J Olsen, H Frencken, J Heath, J Nicolai 13
I Jesser, J Trenorden, M Short, J Bodnar 26 defeated T Rogers, B Field, J Liersch, M Jones 15
M Kaufer, P Kaufer, I Trenorden, S Denton 22 defeated A Jones, N Marslen, J Yates, D Jaunay 7

Men’s Development Squad 80 defeated BMW/Barrossa & Light 49

Women’s Game 1:
A Hayes, V Degenhardt, K Lynch, B Pepper 11 defeated by B Roney, L Tiller, K Day, Y Kelly 30
G Moloney, L Tenney, A Baldock, P McGrath 11 defeated by E Argent, P Colyer, J Milde, L Carter 14
T Emberton, K Westwood, H Dale, J Field 16 defeated by J Marslen, S Yates, S Drummond, J Earl 18
S Bodnar, K Kneebone, R Krebbekx, J Kotz 27 defeated D Clements, K Pilkington, Y Molineux, B Harvey

Women’s State Training Squad 65 defeated by BMW/Barossa & Light 66

Men’s Game 2:
D Lewis, C Goldfinch, M Lodge, J Zeller 17 defeated J Olsen, H Frenken, J Heath, J Nicolai 8
A Burford, F Rowntree, N Black, S Dietrich 21 defeated J Yates, A Jones, N Marslon, B Pech 4
I Jesser, J Trenorden, M Short, J Bodnar 13 drew with J Freebairn, M Wilson, M Freebairn N Harkness 13
M Kaufer, P Kaufer, I Trenorden, S Denton 16 defeated T Rogers, B Field, J Liersch, M Jones 14 

Men’s Development Squad 67 defeated BMW/Barrossa & Light 39 

Women’s Game 2: 
A Hayes, G Moloney, L Tenney, B Rafferty 23 defeated K Pilkington, D Clements, B Harvey, Y Molineux 5
V Degenhardt, K Lynch, B Pepper, C Greenslade 20 defeated J Marslen, S Yates, S Drummond, J Earl 7
H Dale, K Argent-Bowden, A Baldock, J Kotz 11 drew with E Argent, P Colyer, J Milde, L Carter 11
K Kneebone, S Bodnar, T Emberton, J Field 16 defeated B Roney, L Tiller, K Day, Y Kelly 11

Women’s State Training Squad 70 defeated by BMW/Barossa & Light 34